Г. Державін вважав композитора одним з кращих майстрів цього жанру й охоче співробітничав з ним. Можна сказати, що кантати Бортнянського певною мірою втілюють «державінський дух». В них немає надмірної пишності й зовнішньої ефектності. Вони більш стримані, суворі й академічні, ніж, наприклад, «парадні» кантати Сарті, розраховані на великі хорові й інструментальні склади.

До перемоги російських військ у жовтні 1805 року на берегах Дунаю Д. Бортнянський написав кантату на слова Державіна «Страны российские, ободряйтесь» (1805), вперше виконану в домі Строганових. Цей патріотичний твір славив російську зброю у битві під Кремсом. Чіткий, пружний ритм вірша Державша давав можливість передати у закличних, вольових і маршових інтонаціях музики радість перемоги:

Дерзай, сонм воинов благородных,

Твои знамена впереди.

Нет в мужестве тебе подобных,

Непобедимых победи.

Великою вдачею двох художників була кантата «На возвращёние императора», оспівується героїзм російського народу який звільнив «в цепи заключенну Европу» французьких загарбників. Тут на повну силу розкрився поетичний дар Державіна та композиторська майстерність Бортнянського. її з великим успіхом було виконано у «Філармонічному залі» на Невському проспекті за участю італійської співачки А. Каталані. Ф. Булгарін пише, що ця відома артистка під час виступу капели «проливала сльози... і признавалась, що хоч і чула славну Папську капелію в Римі, але досі не мала поняття про вплив хоральної вокальної музики. Композиції Бортнянського вона оголосила вищими від усіх їй відомих» (140, 1825, № 118).

Патріотична тема відбилася і в інших творах Бортнянського. Образ російського воїна-визволителя, захисника вітчизни, відтворений ним, наприклад, у «Песне, ратников» чи «Марше всеобщего ополчения». Написанню патріотичних композицій великою мірою сприяла і співдружність Д. Бортнянського з В. Жуковським. Надбанням її став, наприклад, «Певец во стане русских воинов», де митці оспівали образ російського солдата, що повертається з перемогою додому. Вперше твір було видано

118

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів