у державному банку. Слід особливо виділити виступ Самсонівського народного хору та любительського хору під керуванням А. Ніколова. Усі ці концерти відіграли досить велику роль у справі пропаганди музики Бортнянського та його послідовників.

Однак непогодженість з ряду питань, недостатні фінансові збори й державні кредити звели нанівець справу спорудження пам’ятника. Тим часом звістка про передбачуване встановлення пам’ятника Бортнянському рознеслася не лише по всій Росії, а й далеко за її межами. В кінці 1908 року любителька російського мистецтва Хепгуд звернулася до художниці – Є. Бем з проханням вислати до Нью-Йорку необхідні матеріали. На це відгукнувся С. Смоленський, який відправив їй одну з копій портрета. Для роботи було використано ще один портрет композитора, який зберігався у відомого тоді колекціонера картин Райтерна.

Статую Бортнянського було виготовлено в 1911 році невідомим художником і разом з одинадцятьма іншими встановлено в новому Нью-Йоркському соборі. Бортнянський зображений тут у парадному вбранні придворного півчого.

В період, коли відзначалися 150-річчя від дня народження й 75-річчя від дня смерті Д. Бортнянського, а також під час кампанії тимчасового комітету по увічненню його пам’яті, з’явилося чимало статей про композитора. Це була своєрідна кульмінація у зацікавленні музичних кіл особою Бортнянського. В подальшому його діяльність висвітлювалася у пресі все менше й менше. Відгомоном ювілейних урочистостей була й поява рукопису відомого дослідника старовинної музики, редактора «Русской музыкальной газеты» М. Фіндейзена. Вона датувалася жовтнем 1925 року і призначалася для англійського журналу «Musical times»1.

З 1925 року діяльність Д. Бортнянського дістала широке відображення і в українській пресі. У статтях С. Людкевича й В. Щурата порушувалося таке важливе питання, як зв’язки композитора з Україною. Дослідники відзначали, що ці зв’зки зумовлені самими обставинами

___________________

  1. Збереглися два листи англійською мовою М. Фіндейзена до редакції цього журналу від 20 грудня 1924 року й 28 жовтня 1925 року, де він сповіщає, що висилає статтю, присвячену 100-річчю від дня смерті Бортнянського, а також його портрет.

132

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів