характерних не лише для російського, а й великою мірою для українського мистецтва. Досить згадати хоча б використання в його «Месі» мелодій київського розспіву, який в числі інших застосовувався в хоровій практиці на Україні та увібрав у себе елементи народної пісенності. Загальновідомою є популярність його аранжировок старовинних наспівів, які служили зразком для багатьох діячів вітчизняної музичної культури. Українські сільські регенти вважали для себе великою честю нагородження їх творами Бортнянського.

До революції на Україні ставлення до Бортнянського було невизначеним. Іноді йому протиставлявся М. Березовський чи популярний тут А. Ведель. Однак згадані вище дослідники С. Людкевич та В. Щурат довели, що музика Д. Бортнянського вийшла також із надр сучасної йому української культури, що виявилося в наслідуванні й творчому переосмисленні ним усталених у Росії та на Україні співацьких традицій. С. Людкевич писав, що Бортнянський «став видатним українським хоровим вокалістом, і в цій галузі нема йому рівних у нас, а, може, й у Європі» (99, с. 5). Відстоюючи творчість композитора, С. Людкевич виступив з девізом: «Геть з дешевими, псевдомодерністськими закликами, якими кормиться наша музична неграмотність! Назад до музики Бортнянського, до правдивої музичної культури!»

Такі західноукраїнські композитори, як М. Вербицький, Д. Січинський, Я. Лопатинський, В. Ярославенко, Ф. Колесса, С. Воробкевич, О. Нижанківський, зазнали у своїй творчості впливу Бортнянського. М. Вербицький бачив у ньому свого вчителя й називав «нашим Моцартом». Він радив початкуючому композиторові В. Матюку вивчати музику Бортнянського. М. Леонтович у своїй «Пам’ятній книжці» пише про свій великий інтерес до творів Бортнянського (200, арк. 40). Ціла плеяда українських композиторів 10-20-х років XX століття (М. Лисенко, П. Демуцький), творчо розвивала його традиції.

Отже, хоч найкращі свої твори Бортнянський написав у Петербурзі, однак уся його діяльність глибоко відбилася на розвитку не лише російської, а й української професіональної музики. Його творчість – яскравий приклад взаємовпливу двох братерських культур у галузі музики. Разом з іншими передовими музичними діячами XVIII ст., як М. Березовський і А. Ведель, Бортнянський відіграв важливу роль у розвитку вітчизняного хорового

134

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів