Про свій сімейний стан Степан Бортнянський повідомляє дуже мало. Він згадує лише пасинка Івана Толстого, який служив при петербурзькому дворі (на посаді музикантській1). Ми з’ясували, що Іван Толстой був сином удови, козачки Марини Дмитрівни Толстої, з якою, за свідченням Дмитра Долгова, був одружений Степан Бортнянський. Можна висловити припущення, що Марина Дмитрівна походила з простої родини. Що ж до прізвища, то вона успадкувала його від свого першого чоловіка, який не згадується у численних списках графських та дворянських родів Толстих.

У сім’ї Степана Васильовича Бортнянського та Марини Дмитрівни Толстої народилися дочка Меланін, син Тимофій (помер ще в дитинстві) і в 1751 році – син Дмитро, майбутній композитор. Про долю Меланії нічого невідомо. Очевидно, вона була бабусею Дмитра Долгова, бо в своєму «Біографічному нарисі» про композитора він називає себе його онуком, а Долгов був двоюрідним онуком, бо в самого Дмитра Бортнянського дітей, отже, й рідних онуків, не було (195, 23, арк. 35).

Сам композитор Бортнянський був одружений з Анною Іванівною, з якою прожив удвох до кінця свого життя. На жаль, більше ми про неї нічого не знаємо. Відомо лише, що після смерті чоловіка 20 листопада 1825 року вона, вмістила в «С.-Петербургских ведомостях» об’яву «Про виклик кредиторів, боржників і спадкоємців», де йдеться про родичів композитора (імена і прізвища їх не названо), що мають «законні права на залишену спадщину». Яких родичів мала на увазі Анна Іванівна, здогадатися важко. Можна лише припустити, що це були «дворянка Уманцева, дружина капітана Олена Мазилева з дітьми та Марія Ляшенкова» (111, с. 690). Однак про них також ніде не згадується.

___________________

  1. Івана Толстого, очевидно, добре знали як музиканта в гетьманській столиці. З ним були знайомі люди, що оточували графа Д.Г. Розумовського. У своєму щоденнику генеральний хорунжий Н. Ханенко згадує Івана Толстого, який приїхав до Глухова у своїх справах. Мабуть, йдеться саме про родича Бортнянського.

14

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів