Розділ II

ДО ПИТАННЯ ПРО ДАТУ НАРОДЖЕННЯ КОМПОЗИТОРА. ДИТЯЧІ РОКИ. ГЛУХІВ. ПЕТЕРБУРЗЬКА СПІВАЦЬКА КАПЕЛА

Усі біографи Дмитра Степановича Бортнянського погоджуються на тому, що він народився у Глухові. Проте між ними є розходження щодо визначення дати народження композитора. Одні називають 1752-й рік (Є. Болховітінов, Т. Сатель, В. Лебедєв), інші – 1751-й (Ф. Булгарін, Ф. Львов, М. Іванов, М. Лебедєв).

Найраніша біографічна довідка про Бортнянського, складена відомим істориком Є. Болховітіновим і вміщена ним у журналі «Друг просвещения» за серпень 1805 року, вказує 1752-й рік народження Бортнянського. Працюючи в цей період над створенням словника, присвяченого діячам вітчизняної культури1 Є. Болховітінов друкував частину матеріалів під назвою «Нова спроба історичного словника про російських письменників» на сторінках «Друга просвещения».

Про це детально розповідає праця історика М. Полетаєва «Труди митрополита Київського Євгенія Болховітінова з історії руської церкви». Автор вказує, що для свого словника Є. Болховітінов використовував дані архівів, повідомлення приватних осіб. Серед першоджерел не названо архіву Придворної співацької капели, де служив Бортнянський. Нема згадок і про те, що деякі відомості дав Болховітінову сам Бортнянський, адже обидва вони жили в один і той же час і за родом занять могли між собою контактувати. Так, обидва діячі могли зустрічатися, зокрема з 1800 року, коли Болховітінов відвідував Петербург (перед тим він жив у Воронежі). У листі до воронезького приятеля В. Македонцева від 14 травня 1800 року він описує похорон видатного російського полководця О. Суворова, де хор придворних півчих виконував концерт Бортнянського «Живый в помощи вышняго». Є також згадка біографа Є. Болховітінова А. Івановського про те, що митрополит Євгеній у травні 1803 року брав участь у святкуванні столітньої річниці заснування

___________________

  1. «Словарь русских светских писателей, соотечественников и чужестранцев, писавших в России» Є. Болховітінова було видано в 1846 році.

15

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів