це за сімейним архівом Бортнянського. Крім того, біографи композитора свідчать, що в 1758 році, коли хлопчикові було сім років, його було взято півчим до капели, отже, з цього випливає, що він народився в 1751 році.

Із сказаного ясно, що названий Є. Болховітіновим рік народження Бортнянського – 1752-й – є маловірогідним. Слід враховувати і свідчення Д. Сперанського, біографа митрополита, про те, що, незважаючи на всі старання Євгенія видати свою «Нову спробу» якомога уважніше, її було надруковано у «Друге просвещения» з багатьма грубими помилками. Можна припустити, що однією з таких помилок був і рік народження Д. Бортнянського. Слід відзначити також, що дослідник дуже поспішав видати словник, і в нього не було змоги ретельно перевірити всі дані1.

Отже, якщо рік народження Д. Бортнянського можна вважати встановленим, то цього не можна сказати про, місяць і число цього року. Спроби з’ясувати їх не дали ніяких позитивних результатів. Про це, зокрема, пише Добровольський у статті, вміщеній у «Черниговских епархиальных известиях» за 1902 рік.

Не маючи в розпорядженні жодного документа, ми спробували визначити дату народження композитора за церковними святцями. Спосіб цей є одним з вірогідних, оскільки на Україні у XVIII столітті новонародженому давалося ім’я за тим днем і місяцем, коли він з’являвся на світ. Радянський вчений М. Успенський дослідив, що ім’я Димитрій зустрічається у святцях, кілька разів нарік, а саме: 11 лютого, 15 й 23 травня, 3 червня, 8 серпня, 11 й 21 вересня, 26 й 28 жовтня й 15 листопада за старим стилем). Який же місяць можна вважати більш точним у даному випадку? Щоб відповісти на це питання, звернімося до тих «святих Димитріїв», які особливо шанувалися в російській та українській церкві. Таких святих є два: перший – Димитрій Солунський (26 жовтня), на честь якого ще в Київській Русі будувалися храми, другий – Димитрій Ростовський (28 жовтня). Можна припустити, що в даному випадку обрали ім’я другого святого, бо, по-перше, він українського походження й вихованець Київської Духовної академії, а, по-друге, це був «новоявлений» святий, ім’я якого особливо часто давали хлопчикам (про це свідчать метричні книги різних

___________________

  1. Про це детально пише історик Н. Полетаєв.

17

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів