церков XVIII-XIX ст., що збереглися в архівах). Мабуть, так було і в даному випадку. Отже, день народження Бортнянського мав припадати на жовтень місяць.

Цікавими е відомості, вміщені в «Черниговском календаре» за 1906 рік, про те, що Бортнянський народився в «соборному приході м. Глухова і будинок його батьків знаходився поблизу самого собору» (зараз це провулок Кооперативний). Йдеться про Троїцький собор і будинок матері Дмитра, де він виховувався. На схематичному плані Глухова 1750 року, який зберігається у ЦДВІА, видно, що цей будинок стояв у самому центрі міста і мав номер «46» з позначкою, що він належав Марині Толстій. Очевидно, його, як і ряд інших споруд, було наново відбудовано після великої пожежі 1746 року. Будівельними роботами керували тоді відомі архітектори І. Мергасов і О. Квасов, які створили цілий ансамбль кам’яних будинків купців, чиновників, козацької старшини. Будинок матері Дмитра Бортнянського козачки Марини Толстої був розташований у найжвавішій діловій частині міста. Тут на площі розміщувалися торговельні ряди і в ярмаркові дні було дуже гомінливо. Купецький люд цінував вироби місцевих ремісників (гончарів, теслярів, кравців та ін.). Місто виготовляло мідний та інший посуд, військову зброю, церковні дзвони і т. п.

Поряд з будинком Бортнянських стояв уже згаданий Троїцький собор, будівництво якого розпочалося в 1720 році, а закінчилося через 70 років. Історик М. Кудрявцев відзначає, що собор був «у давньовізантійському стилі», з іконостасом з сірого каррарського мармуру» (36, т. XVI, с. 904). На жаль, ця пам’ятка архітектури не зберіглася.

У зв’язку з будівництвом собору в часи дитинства Дмитра Бортнянського більшість богослужебних обрядів справлялася в розташованому недалеко від нього іншому храмі – Миколаївській церкві – одній з найдавніших споруд Глухова. Безсумнівно, саме тут маленький Дмитро познайомився з хоровим співом, старовинними мелодіями, які ніби гармоніювали з зовнішньою привабливістю храму, м’якими обрисами його бань та стрункими вежами.

Дмитро Бортнянський міг часто чути народні пісні й танці у виконанні глухівських співаків і музикантів, чимало яких служило в домашньому театрі гетьмана К. Розумовського. Серед них були популярні тоді артисти

18

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів