Нам відомі два виступи Бортнянського – в 1762 та 1764 роках, коли він виконав складну жіночу партію Альцести в однойменній опері Г. Раупаха на російський текст О. Сумарокова.

Акторська майстерність Бортнянського дозволила йому згодом виступити і в чоловічих партіях. Так, у 1765 році він зіграв у тій самій опері Г. Раупаха роль Адмета. Долгов пише про активну театральну діяльність свого діда і в 60-і роки, що свідчить про величезне сценічне обдаровання Бортнянського. І хоч згодом його участь у спектаклях припинилася, однак практики роботи в театрі допомогла йому потім при створенні опер, що ставилися в театрах Італії та при російському дворі.

Юний Бортнянський не лише виступав у театрі, а й виконував усі обов’язки півчого у Придворному хорі. Згідно з «Інструкцією» від 12 березня 1749 року усі півчі поділялися на «великих» (дорослих1) і «малих» (малолітніх). «Великі» повинні були не тільки навчати «малих», а й стежити за дисципліною. Жили півчі, як повідомляє С. Смоленський, в найманому будинку поручика Нащокіна на Адміралтейському каналі. За даними В. Всеволодського-Генгросса, «малим» було відведено дві кімнати, дорослим холостим – також дві й окремі кімнати – одруженим. «Великим» за інструкцією треба було дивитися за «малими» «наикрепчайше, дабы тихо и смирно жили, никаких шалостей не делали, без ведома и позволения... никуда не шатались, а ежели куды отпущать подлежит, то времени на часы определить, а когда он назначенное время упустит, наказывать при всех ребятах, дабы и прочие страх имели». «Великі» мали супроводжувати маленьких півчих на службу й не пускати їх самих, «ибо ежели что сделается, в том большой за неприсмотр оштрафован будет». Дорослі хористи відповідали й за зовнішній вигляд «малих», які повинні були ходити «во дворец в платье вычищенном». Спеціальний одяг півчих, за описанням В. Всеволодського-Генгросса, призначався ля буднів та для свят. Усім капелянам виділялося річне ротове та хлібне утримання. Про видачу одягу та взуття малолітнім півчим говориться в документах.

___________________

  1. «Великі» півчі також набирались на Україні. Деякі з них не хотіли розлучатися з своєю родиною і господарством і втікали з капели, повертаючись у рідні краї; інші, залишаючись на службі при Дворі, змушені були захищати свої майнові права – землю й садибу на Україні.

27

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів