Особливо популярними при «малому дворі» були опери Бортнянського. Сам Павло І не виявляв великого інтересу до музичного мистецтва, зате його дружина Марія Федорівна дуже кохалася в ньому. Як повідомляла «Музыкальная старина» за 1911 рік, вона ще в 1783 році наказала побудувати в павлівському саду театр. Очевидно, саме в цьому театрі 27 листопада 1786 року було поставлено оперу Бортнянського «Свято сеньора» («La Féte du Seignour»), a 11 листопада 1787 року – «Син-суперник, або Нова Стратоніка» («Le fils rival ou La modorne Stratonice»). Збереглася гравюра із зображенням цього театру (її вміщено в нарисі про Павловськ, виданому в 1877 році).

«Домашні» спектаклі влаштовувались і в іншому театрі, який знаходився в Гатчині, – центрі «малого двору». Там 11 жовтня 1786 року було здійснено постановку опери Бортнянського «Сокіл.» («Le Faucon») за однойменною новелою Бокаччо1.

Досі ще не написано спеціального дослідження про оперну творчість Бортнянського. Окремі питання її розглядалися Б. Асаф’євим, Ю. Келдишем, О. Рабиновичем, Т. Ливановою, Є. Рудаковою, О. Розановим, Г. Сименом, М. Рицарєвою. Загальні принципи оперної музики Бортнянського випливали не тільки з його власних естетичних поглядів і смаків, а й з тих обов’язкових вимог двору, які до нього пред’являлися.

Музика опери «Свято сеньора» – «комедії з аріями та балетом» – проста й виразна. Успіху сприяв сам жанр buff. Вміщені в ній пісні, арії, дуети, хори, танці водевільного характеру відзначаються нескладними мелодіями, простою фактурою. Роль оркестрового супроводу зводиться здебільшого до гармонічного фону, для цього підходив і камерний склад – струнний квінтет, дві флейти, два гобоя, два фаготи, дві валторни і литаври. Очевидно, композитор мусив враховувати, що в оркестрі грали музиканти-любителі, які не володіли високою виконавською майстерністю.

Опера «Свято сеньора» була однією з найраніших опер в Росії. О. Розанов справедливо відзначає в ній італійський та французький впливи. Але більш глибоке знайомство з її музикою свідчить про те, що вони не були

___________________

  1. Опери Бортнянського петербурзького періоду зберігаються в рукописних відділах державних архівів.

62

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів