як «придворний простий спів»1. У тому ж році Синодальна типографія надрукувала її круглими і квадратними нотами й розіслала в усі церкви Росії2. Це був один із шляхів «зрівняння» й приведення до єдиного порядку репертуару хорових колективів. Новоузаконені піснеспіви й нова методика навчання регентів відіграли значну роль у боротьбі з засиллям у церквах «вільної», здебільшого самодіяльної манери співу.

Двоголосна літургія Бортнянського ще не раз переглядалася ним самим та його учнями. Одним з її варіантів був «Круг простого церковного пения, издавна употребляемого при высочайшем дворе», над яким працював талановитий учень та помічник Бортнянського Грибович3.

Усі піснеспіви «Круга...» легко міг виконати будь-який хор, бо композитор орієнтувався на середні вокальні можливості співаків. Особливо важливо це було для ніжних дитячих дискантів. Малолітні півчі тепер менше стомлювалися й краще співали. «Круг» переписано типографом Кореневим у 1830 році і зберігається в нотному відділі ДПБ.

Завантаженість Бортнянського в капелі, пов’язана з вирішенням різних адміністративних питань і спрямована на вдосконалення співацької справи, дещо відволікала його від творчої діяльності. В реєстрових списках

___________________

  1. В основу «придворного простого співу» лягли спрощені Бортнянським розспіви старовинних піснеспівів, що побутували в той час (іноді його називали «наспівом Бортнянського»). Його мелодика відзначається природністю й логічністю, в ній немає різких стрибків, ритмічних і темпових контрастів, мелізматики. Завдяки цьому він був дуже доступний усім півчим. Один з регентів 1860-х років відзначав у наспіві «природність і правильність поєднання тонів», які дають «надзвичайну повноту акорду й таку саму гармонію, а ці дві якості в сукупності надають співові приємності, спокійної величі й навіть урочистості» (79, № 13, с. 391).
  2. Про інші, пізніші, видання двоголосної літургії повідомляє М. Рицарєва (134, с. 16).
  3. Грибович служив у капелі з 1776 року. Працюючи разом з Бортнянським, він учився в нього майстерності композиції. Про визнання його творів свідчить включення деяких з них до списка хорів (серед них – Бортнянський, Березовський, Львов, Макаров, Воротников), дозволених в 1871 році владою «до застосування при богослужінні». У 1826 році виповнилося 50 років діяльності Грибовича в капелі як півчого, вчителя співу й композитора, і він був нагороджений найпочеснішим для капелян подарунком – діамантовим перснем. Такий же перстень одержав відомий композитор О. Варламов за «Херувимські пісні», написані ним для Придворної капели.

86

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів