життям: так, у соборі на площі св. Марка працював Б. Галуппі, в театрі Сан-Бенедетто вперше прозвучала опера молодого композитора «Креонт». Самою тематикою своїх картин художник мимоволі зацікавлював музикантів.

Ночет Павла І побував також у Римі й Неаполі. Це були міста, які найбільше цінували представники російської культури. У Римі, наприклад, навчалися посланці Петербурзької Академії художеств І. Мартос, Ф. Бруні та ін. Саме з Риму, Неаполя й Флоренції І. Шувалов давав поради вітчизняним художникам.

Поки що точно не вдалося встановити, роботи яких майстрів знаходилися в зібранні Бортнянського і з ким з художників він був безпосередньо знайомий. Деяке світло проливає на це О. Булгаков1 у листі до свого брата від 5 жовтня 1825 року, згадуючи, як він разом з графинею Є. Скавронською2 їздив «до славного живописця Denis замовляти для Бортнянського два пейзажі, les vendanges». Ця графиня, сама любителька музики, товаришувала з художниками, яких могла познайомити з Бортнянським.

Зустрічі молодого і вже відомого композитора з юною Скавронською, яка, за свідченням сучасників, була «як ангел, прекрасна», «схильна до добра», а «її голівка могла б служити для художника зразком голівки Амура» (129, 1872 p.), залишили глибокий слід в житті Бортнянського. Ці відомості дає О. Булгаков у тому ж листі до свого брата. Пізніше ця жінка часто писала Бортнянському. Але їм не судилося бути разом. Причина цього невідома. Можливо, вона криється в характері графині, про який О. Булгаков писав: «Вона була дуже капризна... у дружбі: раптом покохає, спише з тебе портрета, поставить до спальні, а там перенесе до вбиральні, гостини, зали й, нарешті, відправить на горище в міру того, як кохання минає...»

Спілкуючись з багатьма діячами культури, Бортнянський не міг не зустрітися з прекрасним композитором, своїм земляком з Глухова, старшим товаришем по

___________________

  1. О. Булгаков служив секретарем російського посольства в Неаполі при Д. Татищеві.
  2. Вивчаючи зв’язки Бортнянського з художниками, ми неминуче сткнемося з особою Є. Скавронської, вродженою Енгельгардт, племінницею Потьомкіна. Пізніше вона була відома як графиня Літта.

45

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів