в 1813 році фірмою Г. Дальмаса1. Відома й пізніша редакція кантати під назвою «Певец на Кремль». Про це йдеться в рукописних матеріалах С. Полторацького, де вказано, що його надруковано в 1816 році в Санкт-Петербурзькій медичній типографії2.

Військово-патріотичні композиції Бортнянського увібрали в себе кращі риси музичних творів епохи Вітчизняної війни 1812 року. В них приваблювали живий бадьорий ритм, сила й енергія, виразна мелодика. Бортнянський пишався своєю батьківщиною, її народом, що переміг ворога, її діячами науки й культури, полководцями. Серед останніх він особливо виділяв О.В. Суворова.

Бортнянський і Суворов жили в один час і, звичайно, знали один про одного. Як свідчать нотатки відставного сержанта Івана Сергеева, Суворов любив «співати за нотними книгами духовні концерти Бортнянського»3 (цит. за 91, т. II, с. 332). Один час Суворов відвідував Кадетський сухопутний корпус, де композитор керував хором. Не виключено, що вони зустрічалися й товаришували.

Образ Суворова як народного героя знайшов згодом втілення в музичному фольклорі, і Бортнянський не міг залишитися байдужим до проникливих народних мелодій, пов’язаних з ім’ям цього чудового полководця. Композитор залишив достойний музичний пам’ятник О. Суворову – концерт «Живый в помощи вышняго»4. Його було виконано під час поховальних церемоній у травні 1800 року.

Уже в першій частині концерту широка розспівна

___________________

  1. Сам Г. Дальмас був актором французької оперної трупи, який видавав ноти з 1802 року, як вказує Б. Вольман, або, за відомостями Г. Іванова, – з1800 року; у 1829 році справи перейшли до М. Бернарда.
  2. Творчі зв’язки Бортнянського й Жуковського виявлено і в 20-і роки XIX ст. Так, лист Бортнянського до поета від 14 липня 1822 року свідчить про їх. спільну підготовку до концерту, в якому мали брати участь придворні півчі.
  3. О. Суворов був великим любителем музики. У своєму маєтку він тримав півчих та музикантів, до яких, на відміну від інших знатних осіб, ставився «з таким же батьківським почуттям.., як і до російських солдатів».
  4. Вище згадувалося, що О. Суворову був присвячений і інший концерт Бортнянського «Слава во вышних» на зустріч полководця з Італії.

119

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів