мелодія ніби відтворює величний образ народного героя (24).

Живый в помощи вышняго

Почуття гіркої втрати перегукується з щирими рядками народної пісні про поранення Суворова під Очаковом у 1788 році:

Как во этих-то палатушках

Да лежал русский, больно раненый.

Ну лежал русский, больно раненый,

Да и тот батюшка Суворов наш!

Виконання концерту Бортнянського під час поховання Суворова було укліном пам’яті великої людини, виявленням найкращих почуттів до неї1.

Присутній на похоронах полководця Є. Болховітінов у листі до свого приятеля В. Македонця від 14 травня 1800 року писав, що музика композитора «краще від будь-якого панегірика... Суворову» (129, 1871, с. 779). В іншому листі він захоплено згадував надзвичайну яскравість музики концерту.

У першій частині – своєрідному реквіємі – Бортнянський глибоко втілив гіркоту втрати героя, а в наступних двох піднесено відтворив безсмертний образ великої людини і патріота.

___________________

  1. Тоді ж під керуванням Д. Бортнянського капела співала й панахиду. Таке громадянське ставлення Бортнянського до свого сучасника особливо приваблює на фоні проявів дріб’язкової мстивості імператора Павла І, який наказав віддати шану Суворову не по чину генераліссімуса, а лише фельдмаршала. Звання генераліссімуса О. Суворов одержав 29 жовтня 1799 року за швейцарський похід.

120

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів