про призначення меси для католицького богослужіння. До того ж часу належить, очевидно, й інший хор a cappella – «Dextera domini», написаний у стилі західноєвропейської духовної музики. Обидва твори збереглися у рукописах НДІМКГ, причому «Dextera domini» переписано з оригіналу Д. Долговим у 1831 році, про що свідчить його підпис після заключних тактів хору.

Є у Бортнянського й ряд інших композицій на німецькі й латинські тексти. Поки що важко встановити, де їх було написано – за кордоном чи в Росії1. В усякому разі не викликає сумніву, що їх створено під впливом традицій музики Заходу. Відомо, що у XVIII столітті хоровою та інструментальною музикою римська церква завоювала симпатії слухачів та композиторів усіх країн Європи. На її кращих зразках вчився й Бортнянський. Можна відзначити одну з його, очевидно, учнівських спроб – «Studio» для мішаного хорового складу – невелику одночастинну композицію гармонічного складу. До акомпануючої групи входять тут дві скрипки, альт і бас. Судячи по невеликому розміру та характерному змісту, цей хор призначався для заключения однієї з частин католицької меси.

Інший мішаний хор «Russischer Versperchor» («Російська вечерня»), написаний у формі періоду, становить один з літургійних піснеспівів православної церкви. Супровід повністю дублює акордову фактуру хору й відповідає фортепіанним перекладенням концертів. Цей твір було видано німецькою мовою у Штутгарті і вміщено у збірнику «Mehrstimmigt Gesange»2.

Яскравою мелодичною виразністю позначений двочастинний хор a cappella для мішаного складу «Ich bete an die Macht der Liebe» («Я молюся силі кохання»). Цікаво, що цей хор з російським текстом відомий як популярний гімн Бортнянського «Коль славен».

Одну з яскравих ліричних сторінок хорової спадщини

___________________

  1. Рукописи композитора, що зберігаються в НДІТМК, свідчать про те, що вони знаходилися при ньому уже в Росії. Очевидно, частину їх було привезено з-за кордону, а частину написано після повернення до Петербурга.
  2. На рукопису концерту № 4 Бортнянського «Воскликните господеви вся земля» є віза Ліфляндської євангелістсько-лютеранської консисторії на дозвіл друкувати цей рукопис.

49

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів