Зі вступом Павла на престол усувалася «гатчинська» посада композитора. Новий імператор цінував Бортнянського, бо міг на нього цілковито покластися. З усіма іншими «непотрібними» він розправлявся безжалісно. Так, наприклад, імператор не задумуючись дав згоду на відставку талановитого українського композитора А. Веделя, віднісши його до розряду «неблагонадійних». Для нього цей музикант з України був поширювачем «згубних ідей», і рішення ізолювати його свідчило про побоювання царя за підвалини абсолютистської монархії.

Бортнянський же, розуміючи внутрішньополітичне становище, дотримувався раціональної політики. Кожне своє підвищення по службі1 він всіляко прагнув використати для творчості і в такий спосіб виконати свій громадянський обов’язок. Зрозуміло, що позиція Бортнянського була суперечливою, що яскраво виявилося в його хорових композиціях.

Прийнявши капелу від Я. Тимченка, Бортнянський особисто перевірив голоси півчих, після чого одинадцять чоловік було виключено з її складу. На цей час хор нараховував усього 24 півчих, і новий директор узявся за доукомплектування його відмінними голосами. Д. Долгов пише, що Бортнянський сам брав участь у наборах півчих і з цією метою «кілька разів їздив до Малоросії» (56, с. 18). Навряд чи ці подорожі відбувалися одразу після призначення його директором капели. В усякому разі, з листопада 1796 року до нового 1797 року він займався лише організаторською роботою, а вже в 1797- 1798 роках капела й інші петербурзькі хори (наприклад, митрополичий) поповнилися співаками з Харкова, де їх готував у вокальному класі казенного училища відомий на Україні композитор Артемій Лук’янович Ведель. Іноді за наказом губернатора Теплова Ведель сам їздив у різні міста за гарними голосами і рекомендував їх потім «у Санкт-Петербург керуючому... хором статському раднику Бортнянському» (151а, в. 6, с. 163). Документи свідчать, що набраних А. Веделем півчих 24 жовтня 1797 року було відряджено до Петербурга зі смотрителем

___________________

  1. 3 1779 року він капельмейстер Придворного хору; з 1785 – колезький асесор; з 1796 – колезький радник; з 1797 – статський радник; з 1806 – дійсний статський радник. Якихось особливих відзнак Бортнянський не мав. Про це свідчить донесення князя Г. Волконського графу О. Аракчееву від 22 квітня 1817 року.

81

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів