Крім того, півчі вивчали акторську майстерність. Історик В. Погожев, складаючи за дорученням міністерства імператорського двору «Проект законоположення про імператорські театри», згадує указ імператриці Єлизавети від 30 серпня 1756 року про набір «акторів з півчих, які навчаються» в Кадетському корпусі для постановки трагедій та комедій.

О. Карабанов у своїй праці «Заснування російського театру кадетами першого кадетського корпусу» серед півчих, яких навчали драматичного мистецтва в Першому кадетському корпусі1, називає і Дмитра Бортнянлького2.

Важливим було також відвідування спектаклів та участь у них. А їх тоді при дворі було немало. Т. Ливанова, наприклад, посилається на запис про те, що 10 січня 1763 року «ввечеру, в 8-м часу, в присутствии е. и. в. играна была малыми придворными певчими в стольной комнате на российском диалекте опера Сумарокова – Арайи «Цефал и Прокрис» (91, т. II, с. 402). Ще один запис свідчить про виконання опери 23 й 24 квітня 1765 року тими ж півчими, але вже «на французькому діалекті». У цих виставах брали участь хлопчики з Придворного хору, серед яких був і Бортнянський.

У Кадетському корпусі Бортнянський вчився під началом відомого в той час педагога І. Бецького, який керував військово-учбовими закладами. Проводячи заняття строго за програмою, він в усьому іншому надавав дітям цілковитої свободи. Посилаючись на записи І. Шпажинського, дослідник російського театру М. Дрізен пише, що кадети проводили час у біганні, різних вправах та небезпечних іграх. Така активна розрядка позитивно впливала на фізичний розвиток дітей. І дійсно, Бортнянський ріс здоровим і міцним хлопчиком. Як і інші, він часто грав у театральних виставах. Як пише той же М. Дрізен, молоді люди виконували жіночі ролі, які доручалися. найпривабливішим і найдосвідченішим артистам

___________________

  1. Кадетський корпус, заснований в 1732 році Петром І, відіграв величезну роль у розвитку вітчизняного театру. Звідси вийшли такі видатні діячі театру, як Ф. Волков, І. Дмитревський; тут виховувались сучасники Д. Бортнянського, з якими він був близький, – М. Херасков, І. Єлагін, П. Свистунов; корпус відвідував і О. Суворов.
  2. Згодом Бортнянський вже сам навчав співу вихованців Кадетського корпусу і керував там хором. Про це йдеться у спогадах Ф. Булгаріна, матеріалах О. Фамінцина.

26

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів