Фортепіано1. Вони з’явилися в пресі у 1825-1826 роках. Ноти продавалися у видавця, а також у музичних магазинах К. Петца2, Г. Дальмаса, у книготоргівців Петербурга М. Заїкіна та Глазунова.

Пізніше хорові твори Бортнянського видавалися не раз. Це «Духовные концерты», Санкт-Петербург, Везеліус, 1834; «Духовные четырехголосные концерты», Санкт-Петербург, Бернард, 1874; «Полное собрание сочинений» за редакцією П.I. Чайковського, Москва, 1881-1882 та інші. Перші опубліковані твори композитора користувалися великим попитом, незважаючи на «високі ціни, по яких вони продавалися». Ті, хто бажали придбати твори Бортнянського, могли звернутися до Придворної співацької капели і петербурзького купця Матвія Заїкіна. Одним із співацьких колективів, який замовив повне зібрання духовних творів Бортнянського, був Синодальний хор, який купував ноти, за свідченням В. Металлова, по ціні 203 крб. 80 коп.

Більшість хорових творів композитора написано в павлівський період. З кожним роком його популярність зростала. Твори Бортнянського все частіше звучали на офіційних урочистостях. Так, під час похорон Катерини II виконувалась його «Панахида» та ін. На церемонії вступу Павла на престол у супроводі симфонічного й рогового оркестрів звучав чотириголосний концерт Бортнянського «Господи, силою твоею возвеселится царь». Використання двох оркестрів було оригінальним явищем у музичній практиці Росії3. Слід, однак, відзначити дуже скромну роль інструментального супроводу, який зводився до гармонічної підтримки хорової партії.

З особою Павла І пов’язаний ще один твір Бортнянського – «Песнесловие на прибытие его императорского величества Павла I в Москву» (квітень 1797 року) для триголосного хору. Музика його витримана у гімнічних тонах в дусі кантових традицій та урочистих придворних піснеспівів. Твір прославляє міць російської держави (помірний рух мелодії з її секстово-терцовою второю та гармонічним басом) (18).

___________________

  1. Про цю роботу П. Турчанінова свідчить також і рапорт директора співацької капели Ф. Львова міністрові імператорського двору від 27 лютого 1827 року (190, 2921, арк. 15).
  2. Історик Г.К. Іванов уточнює: «...Карл Петц, чия фірма у 1818 році відійшла до К. Клевера, але ноти до 1839 року видавалися ще з прізвищем Петц» (68, с. 12).
  3. Див. К. Вертко в. Русская роговая музыка. М.– Л., 1948.

78

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів