У названих містах Бортнянський особливо не затримуввся, зате за свідченням О. Львова, старанно студіював музику в Болонській, Римській та Неаполітанській академіях і написав там, крім опер, симфоній, сонат, «всякого роду музичні п’єси», чкі стали дуже популярними в Італії (96, с. 57). Правда, О. Львов не підтверджує цього документально, через що М. Фіндейзен ставить справедливе питання про те, «як, коли, де вони (твори Бортнянського. – В.І.) виконувались, куди поділися, що мають спільного з його композиціями в галузі церковного російського співу», і підсумовує: «Про це ніхто, очевидно, не знає». (128, 1900, № 40).

Справді, ми маємо досить приблизне уявлення про творчість Бортнянського в Італії. Відомі його опери «Креонт» (поставлена в Венеції в 1776 році), «Алкід» (поставлена в 1778 році в театрах Венеції) і «Квінт Фабій» (в 1779 році – в Модені). Перша з них побачила світло рампи в театрі «Сан-Бенедетто», третя – під час карнавалу в герцогському театрі. Усі три опери1 за даними біографів композитора, мали великий успіх. Бортнянському було тоді трохи більше 25 років. Цікаво, що Стендаль на основі своїх спостережень щодо популярності опер, які ставилися в Італії у XVIII столітті, прийшов до висновку, що їх автори починали входити у велику моду років у 25. На 1776-1779 роки, коли, за нашими даними, Бортнянський став відомим в Італії оперним композитором, припадає і творчий зліт його співвітчизника М. Березовського (1774 p.), а пізніше італійця Н. Цингареллі (1778 p.), чиє ім’я ми зустрічаємо у списку Стендаля. Останній додає, що для завоювання громадського визнання композиторові знадоблялося в середньому близько п’яти років. Щодо Бортнянського все так і вийшло. У 20 років він уже. оволодів навичками композиції, чому передувала дворічна підготовка у Галуппі. Потім з’явилися й перші твори: у 1775 році – «Ave Maria» (коли йому виповнилося 24 роки), а в наступному – «Salve Regina». У 27 років він став автором опер. 1776-1779 роки є найяскравішими у творчій біографії Бортнянського італійського періоду.

___________________

  1. Партитури деяких опер Д. Бортнянського, за повідомленням англійського дослідника А. Ловенберга, зберігаються в бібліотеці Британського музею (Egerlon MSS 2505).

34

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів