свою батьківщину з концертних подорожей по Росії й Англії, виступала в Мілані, Венеції, тобто в тих містах, де бував і Бортнянський.

Велика співацька практика у Придворній капелі, знайомство з кращими зразками італійського вокального мистецтва в соборах, консерваторіях, на духовних концертах (concerto spirituale) спонукали Бортнянського до роботи в хоровому жанрі. Перші його композиторські спроби в цій галузі ще досі не виявлені. Можна лише здогадуватися, що вони зберігаються в архівних фондах бібліотек Англії, США, Італії1, де знаходяться італійські опери композитора. Це відзначають Р. Моозер та А. Ловенберг.

Розділ IV

ХУДОЖНІ ІНТЕРЕСИ. М.С. БЕРЕЗОВСЬКИЙ. ХОРИ НА ЛАТИНСЬКІ ТА НІМЕЦЬКІ ТЕКСТИ

Роки перебування в Італії були роками збагачення Д. Бортнянського художніми враженнями, формування й утвердження його мистецьких поглядів. Немалу роль відіграли в цьому і зв’язки композитора з передовими діячами вітчизняної культури. За відомостями Д. Долгова, між 1773 і 1779 роками Д. Бортнянський познайомився в Римі з своїм співвітчизником, також уродженцем України, згодом видатним скульптором Іваном Петровичем Мартосом, автором знаменитого пам’ятника Мініну й Пожарському у Москві. Він теж удосконалював свою, майстерність в Італії. їх дружба продовжувалась потім у Росії. її увінчав «прекрасний бюст Бортнянського... з мармуру», вміщений в концертному залі Придворної капели (56, с. 18).

Крім Мартоса, в Італії знаходилися й інші посланці Петербурзької Академії художеств. Досить сказати, що .за період з 1767 по 1827 рік в цій та інших країнах навчалося близько 60 російських пенсіонерів, тобто в середньому кожного року за кордон посилалася одна людина. Зрозуміло, що за десять років перебування в Італії ‘Бортнянський міг зустрітися з багатьма вітчизняними

___________________

  1. Не виключено, що твори Бортнянського, написані в Італії, привертали до себе увагу музичних видавництв у Венеції, Римі, Неаполі Болоньї, Мілані, Флоренції.

43

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів