Д.С. Бортнянського» виступив сербський поет Алексі Шантич, після чого було виконано твори композитора.

У 1903-1908 роках у Петербурзі розгорнулась кампанія по спорудженню пам’ятника Бортнянському. Про це повідомляли численні друковані органи1. Спочатку вона носила стихійний характер2. Так, 20 березня 1908 року в Уфі під керівництвом Г. Арямного, а 27 березня 1908 року в Рибінську під керівництвом О. Грибушина відбулися концерти, гроші від яких було переслано до Петербурга на ім’я одного з ініціаторів цих заходів художника М. Гольтісона.

І7 квітня 1908 року питанню спорудження пам’ятника були присвячені збори під орудою С. Смоленського, які винесли рішення просити міністерство внутрішніх справ затвердити тимчасовий комітет по увічненню пам’яті Бортнянського, Турчанінова і Львова. 24 червня того ж року комітет було затверджено й дозволено «збір пожертвувань на спорудження в Санкт-Петербурзі пам’ятників, названим композиторам» (190, од. зб. 2290).

До складу комітету увійшли С. Смоленський (голова), диригент хору і композитор О. Архангельський (заступник голови), художник М. Гольтісон (секретар), диригент і композитор В. Фатєєв, М. Лисицин та М. Компанейський. Після багатьох дискусій було вибрано для пам’ятника три місця: Ісаакіївська площа, сквер Казанського собору і Мала Конюшенна вулиця, яку мали перейменувати на бульвар Д. Бортнянського (нині вул. С. Перовської).

Тимчасовий комітет організував ряд концертів, гроші від яких було переведено на спеціально відкритий рахунок

___________________

  1. Це журнали й газети «Музыка и пение», «Хоровое и регентское дело», «Новое время», «Петербургская газета», «Церковные ведомости», «Колокол», «Петербургский листок», «Русь», «Свет», «Сегодня», «Голос правды», «Русская музыкальная газета», «Музыкальный труженик», «Баян» та інші, рукописні фонди ЦДІА СРСР у Ленінграді (194, 195), збірка статей «Пам’яті духовних композиторів Бортнянського, Турчанінова і Львова», 1909.
  2. Ще до появи ідеї спорудити пам’ятник композиторові почали у виготовляти бюсти Бортнянського. Автором першого погруддя був скульптор XVIII ст. І. Мартос. У О. Варламова теж зберігався бюст композитора Невідомого автора. На честь 150-річчя від дня народження Бортнянського директор Пензенського художнього училища К. Савицький і художник К. Клодт виготовили за старовинною гра вюрою погруддя Бортнянського, встановлене на естраді під час ювілейного концерту 10 березня.

131

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів