на його належність до імущого стану, були чужі інтереси польських магнатів Потоцьких, Браницьких, Любомирських та інших, які свого часу втекли від народних повстань і поверталися тепер на правобережну Україну. По духу він стояв ближче до основної маси козацтва та селянства, яка переселялася на лівобережні українські землі в пошуках кращих умов життя. Одним з таких міст, яке привернуло увагу й С.В. Бортнянського, був старовинний Глухів, оточений лісами й болотами. Під час весняної повені й розливу місцевої річки Есман, притоку Клевені, тільки окремі будинки залишались на території, оточеній водою, і мешканці Глухова опинялися у своєрідному сховищі від набігів кочовників. Навколишнє населення, за легендою, вважало давній Глухів зачарованим. На тому місці, де стояла колись перша церква, нібито на великдень звучали дзвони і спів, які чули тільки «щасливі у бога».

Разом з корінним населенням1 нові поселенці Глухова відстоювали свої інтереси. Збереглися документи, що свідчать про вимоги «вольностей малороссийських» з боку шляхтичей, козаків та міщан. У багатьох наказах «шляхетські права» фігурують разом з «казацкими вольностями», що означало економічні пільги, свободу промислів, звільнення від податків та різних інших повинностей. У «правах» та «вольностях» вказувалося також, що Глухів «назначен в число уездных».

У цьому місті й вирішив залишитися Степан Васильович Бортнянський. Він прийняв присягу «на вірність її імператорській величності», після чого став «справжнім мешканцем у місті Глухові в числі тамтешніх глухівських міщан» (198, 1685, арк. 1а). Це трапилося, очевидно, в середині 40-х років, бо вже в 1747 році він виконував свої обов’язки постачальника «безпорочно». В той же час він купує у Глухові будинок «з хоромною будовою» (біля Білополовських воріт) у козачки І. Ярошенкової. Під час великої пожежі, яка спалахнула в Глухові у 1748 році, чимало будинків згоріло. Мабуть, постраждав і будинок Бортнянського. Цей здогад підтверджується тим, що на плані Глухова, складеному 1750 року (де позначено всі будівлі, двори та вказано їх володарів), ім’я Степана Бортнянського не зустрічається.

___________________

  1. Ще до поширення християнства на Русі ця місцевість була заселена руськими племенами.

13

Д.С. Бортнянський (головна)

Лічильники

Яндекс.Метрика

Украина онлайн Каталог сайтов «ua24.biz» Белый каталог сайтов каталог сайтов ukraina.net.ua - каталог сайтов Украины Каталог сайтів України Безкоштовний каталог сайтів